Jak se zbavit chronického stresu

12.03.2025

Stres je v dnešní době už něco tak samozřejmého, že jsme ho přestali vnímat. Přestali jsme vnímat, jak je naše tělo kvůli němu chronicky stažené. Zdravotní problémy jako bolest zad, časté infekce nebo problémy se spaním si s ním ale většinou nespojujeme. Ale to spojení tady je a může být dost podstatné! Čtěte dál a dozvíte se, jak se chronického stresu zbavit.

Co to je chronický stres?

Jde v podstatě o dlouhodobý stres, který je intenzivní nebo neustále přítomný a vede k negativním dopadům na naše zdraví a psychiku.

Jak poznáte, že vás ohrožuje chronický stres?

  • Cítíte se dlouhodobě unavení, i když spíte dostatečně?
  • Máte potíže se soustředěním nebo zapomínáte běžné věci?
  • Cítíte v těle napětí, bolesti svalů nebo trávicí problémy?
  • Jste podráždění nebo často pociťujete úzkost?
  • Máte problém vypnout a neustále přemýšlíte o práci či problémech?

Pokud jste si na většinu těchto projevů chronického stresu odpověděli ano, může to naznačovat, že vás ohrožuje.

Pokud ovládáte angličtinu, můžete si zkusit jeden z nejznámějších testů na subjektivní vnímání stresu Perceived Stress Scale (PSS). Obsahuje 10 otázek, kde hodnotíte, jak často jste se cítili pod tlakem nebo měli pocit, že situaci nezvládáte.

Jaké následky může mít chronický stres pro naše zdraví?

V dnešním rychlém světě jsme stresorům vystaveni takřka na každém kroku. Spouštěčem stresu může být bezohledný řidič, kterého ráno potkáme na silnici ale také stimulanty jako je káva a nebo alkohol. Tyto stresory nutí nadledvinky k neustálé produkci kortizolu, hlavního stresového hormonu v těle. Nadledvinky ale nejsou uzpůsobeny k tomu, aby zvládaly neustálou produkci kortizolu, a to vede k jejich vyčerpání. Tento stav vede k tomu, že se cítíme bez energie a vede k rozvoji nemocí. 

Příznaky chronického stresu

  • vysoký krevní tlak
  • přírůstek hmotnosti, zejména v oblasti pasu
  • zvýšení cholesterolu
  • vznik srdečních chorob
  • řídnutí kostí
  • rozvoj úzkosti a deprese, ztráta motivace
  • nespavost a poruchy spánku
  • poškození imunitního systému, časté virové infekce
  • nedostatek energie, vitality
  • vznik kognitivních problémů, jako jsou potíže s učením a zhoršení paměti
  • nezvladatelné výbuchy vzteku, emoční nestabilita
  • chronická únava a nedostatek energie, pocit vyčerpání
  • kožní problémy, stresová kopřivka 


První krok k uzdravení je nalezení příčiny stresu


V případě chronického stresu je třeba si uvědomit, proč jsme se do takového stavu dostali. Co je v našem životě ten stresor, který nám každý den odčerpává energii. Dokud si nedokážeme na toho energetického upíra ukázat, bude to tak trošku boj s větrnými mlýny.

Někdy hádanku nedokážeme sami rozluštit. Jsme v problému tak ponořeni, že se na něj nedokážeme podívat ze širší perspektivy – tomu se říká tunelové vidění. Naše pozornost se fixuje jen na problém, zatímco úzkost a strach mohou oslabit naši schopnost racionálně uvažovat. Silné emoční reakce aktivují amygdalu, která přebírá kontrolu nad naší reakcí, zatímco prefrontální kůra (část mozku zodpovědná za logické myšlení a rozhodování) funguje méně efektivně. To vede k pocitu mentální blokace a obtížnějšímu hledání řešení.

Nejlepší je se zkusit obrátit na někoho, kdo by nám s tím mohl pomoci. Pokud máte kamarádku nebo blízkou osobu, před kterou se nebojíte otevřít pak to určitě zkuste. Naše babičky říkali: sdílená starost je poloviční starost.

Ale pokud se nemáme komu svěřit, nebo máme pocit, že nám nikdo nerozumí, určitě je důležité zkusit si najít odbornou pomoc. Možnost sdílet své trápení s někým, kdo naslouchá, má blahodárný účinek na naši psychiku. Navíc, když si člověk svůj problém dokáže pojmenovat a zformulovat do slov, často si lépe ujasní, zda a jak ho může řešit. To většinou sami ve své hlavě nezvládneme.

Terapeut jeden na jednoho je skvělé řešení ale i terapeutické skupiny mají své výhody. Člověk tam může nalézt nové přátele. Pocit, že nejste sami, kdo má problém je také hodně povzbuzující. Pokud bydlíte v Praze, zkuste se obrátit na organizaci Skupiny Praha.

Nedávné studie potvrdily, že pro nás lidi je nesmírně přínosné žít v komunitě, kde můžeme sdílet své zkušenosti a vzájemně se obohacovat. Tato potřeba je v nás hluboce zakořeněná už od pradávna – jako druh jsme přežili právě díky tomu, že jsme žili ve společenství. Sociální vazby pro nás nejsou jen příjemným bonusem, ale základní lidskou potřebou. Pokud je nenaplňujeme, může naše tělo i mysl reagovat pocitem ohrožení, protože na genetické úrovni jsme stále nastaveni na přežití skrze kolektivní spolupráci.


Práce rovná se stres? Pozor na syndrom vyhoření

Pokud stres pramení z práce, možná nastal čas poohlédnout se po jiném místě. Chronický stres je předstupněm syndromu vyhoření a takhle daleko to opravdu nechcete nechat dojít. Proč? Pokud se dostanete do stavu, kterému se říká syndrom vyhoření, znamená to, že dochází k úplnému vyčerpání organismu, ztrátě motivace k jakékoliv činnosti, apatii, emočnímu vyčerpání, zdravotním problémům a zcela se uzdravit zabere měsíce, ale spíše roky.

Sdílím s vámi příběh mé klientky, která se dostala do situace, kdy se všudypřítomný stres už začal projevovat na úrovni jejího zdraví.

"Svoji práci jsem milovala, ale dlouhodobě v ní panovaly špatné mezilidské vztahy. Po 12 letech jsem si uvědomila, že se do práce přestávám těšit – nebo spíš, že se mi tam vyloženě nechce a cítím odpor. Začala jsem na sobě pozorovat různé varovné signály, například přetrvávající bolesti zad, které neustupovaly ani po rehabilitacích, sníženou imunitu a častější virová onemocnění. Emocionálně jsem byla nevyrovnaná a občas jsem bezdůvodně vyjela na někoho ve svém okolí. Zároveň jsem cítila, že mě už nic netěší a do ničeho se mi nechce. Měla jsem pocit, že se životem jenom tak vleču. Vyhledala jsem si pomoc terapeuta a začalo mi pomalu docházet, že musím udělat změnu, že žádná práce nestojí za ztrátu zdraví."

Nejvíc vám napoví, když si od práce dáte aspoň na 14 dní pauzu. Během této doby se snažte minimalizovat stresory. Díky této krátké pauze se tělo může zotavit a vaše uvažování se projasní. Až se budete do práce vracet, budete mít jasnější představu o tom, co je pro vás důležité a jestli vám taková práce stojí za ty nervy.


Co vám pomůže zbavit se chronického stresu?

Je důležité si uvědomit, že léčba chronického onemocnění vyžaduje čas a trpělivost. Zázračné výsledky přes noc nečekejte – klíčem k úspěchu je konzistence a vytrvalost. Nevzdávejte to, pokud se úleva nedostaví hned, a pokračujte v hledání toho nejlepšího řešení pro sebe.

Metoda TRE

Pokud jste ještě neslyšeli o metodě TRE ((Trauma/Tension Release Exercises), česky Cvičení pro uvolnění napětí/traumatu z těla, jedná se o soubor jednoduchých cvičení, díky kterým se v těle může spustit přirozená schopnost zbavit se stresu třesem.

Zvířata se takto zbavují stresu naprosto přirozeně, prostě se po traumatickém zážitku oklepou a tím pomůžou tělu zbavit se napětí, které vzniklo v důsledku stresové reakce. Pokud by se napětí nezbavili, zůstanou svaly stažené, a to ovlivní spoustu životních pochodů v těle, ve kterém je vše propojené, a tak problém na jednom konci se může projevit jako nemoc na druhém konci.

Největší benefit metody vidím v její časové nenáročnosti. Po zaškolení jí můžete využít kdekoliv zrovna jste a pociťujete stres. Nemusíte při tom ani ležet. Zvládnete to v sedě ale i ve stoje.

Chcete se o této metodě dozvědět víc? Více informací naleznete na stránce O metodě TRE. 


Pohyb

Znáte pohádku Princové jsou na draka? V ní se zpívá o tom, že "Dělání, dělání, všechny smutky zahání". A mají pravdu. Během pohybu se vylučují do krve endorfiny, a to je ten nejlepší nástroj jaký nám příroda pro boj se stresem dala. Kortizol v krvi vám pomůže snížit aspoň 20–30 minut cvičení nízké až střední intenzity denně.

Zároveň nás fyzická aktivita učí překonávat nepohodlí, čímž postupně rozšiřujeme svou komfortní zónu a stáváme se tak odolnějšími vůči stresu. Pokud máte pocit, že vám chybí vytrvalost, odhodlání, odolnost a sebevědomí, jedním z nejjednodušších kroků ke změně je začít cvičit.

Dechové techniky

Hluboký a pomalý dech stimuluje bloudivý nerv (nervus vagus), který aktivuje parasympatický nervový systém –⁠ systém odpovědný za relaxaci, regeneraci a trávení. Zkuste se během hektického dne na chvíli zastavit a vědomě provést 10-15 hlubokých nádechů. Pocit relaxace a úlevy přijde okamžitě. Pokud jste ve stresu budete mít staženou oblast břicha, a právě dechem se dá tomuto projevu stresu zabránit. Nadechněte se do spodní části plic, což se projeví roztažením břicha dopředu a do stran. První nádech bude náročný, ale dech se začne postupně prohlubovat.

Skvěle pracovat s dechem vás naučí jóga.

Zdravá a vyvážená strava

Určitě jste už slyšeli o tom, že naše střeva jsou náš druhý mozek. To proto, že jsou protkána rozsáhlou strukturou nervů a jsou spojena s mozkem přes enterický nervový systém. Mikroflóra ovlivňuje produkci neurotransmiterů. Serotonin, hormon štěstí, je jeden z nich a je přímo zodpovědný za to, že se cítíme šťastně. Díky tomuto propojení funguje rovnítko mezi zdravou střevní mikroflórou a dobou náladou.

Smích a smysl pro humor

Už jste určitě někdy slyšeli "Smích je nejlepší lék." Studie ukazují, že smích má velice pozitivní efekt na stresové hormony a na jejich snižování v krvi. Může za to opět náš známý endorfin. Já se vždycky nejvíc pobavím u seriálu Teorie velkého třesku.

A pokud se dostanete do situace, která je obtížně řešitelná zkuste si vzpomenout na citát od Artura Millera: 

Bože dej mi klid, abych přijímal věci, které změnit nemohu, odvahu, abych měnil věci, které měnit mohu a moudrost abych je uměl od sebe odlišit.

Hudba

Během poslechu hudby, kterou máme rádi se také začnou vylučovat endorfiny (hormony štěstí) a snižovat množství stresových hormonů. Mimochodem věděli jste, že endorfiny působí jako přirozené analgetikum (tlumí bolest).

Spánek

Pokud trpíte chronickým stresem, nic není tak důležité jako dostatek kvalitního spánku. Při chronickém stresu je vaše tělo vyčerpané a energii nejlépe získá právě během spánku. Zkuste se na nějakou dobu vyhýbat kávě, protože ta by mohla váš spánek narušovat. Nejen, že se vám nebude chtít usnout, ale ani kvalita spánku není dostatečná.


Chcete se metodu TRE naučit?

Jmenuji se Bc. Petra Kleinhamplová a jsem certifikovanou instruktorkou metody TRE® (Trauma/Tension Release Exercises), česky Cvičení pro uvolnění napětí/traumatu z těla.

Celý život se zabývám nalézáním způsobů, jak optimalizovat svoje tělesné zdraví a psychickou výkonnost. Ve volném čase se kromě TRE® věnuji vzdušné akrobacii, Pole Dance a improvizovanému divadlu.

Naučím vás metodu, která vám vrátí klid a energii, a to každý den – bez námahy a s okamžitým efektem. Stres už nad vámi nebude mít moc.